top of page
Logo EKO Dolan

Spotřeba vody v domácnosti

Vítejte zpět na MJ Aquablogu! Už je to nějaký ten pátek od posledního článku, takže nastal čas to změnit.


V předchozích článcích již zaznělo, že z veškeré vody na naší planetě je jen asi 0,007% dostupných k výrobě pitné vody. My, jako lidstvo, bychom měli být s užíváním vody velmi opatrní. Nejde jen o to, aby jsme jí neznečišťovali odpadky, ale také o její celkovou spotřebu. Nemyslím tím jen pití, vodu používáme také k vaření, koupání nebo praní. To vše se sčítá a zatímco vaše tělo potřebuje asi 3 litry vody denně, průměrný člověk spotřebuje mnohem více vody za den.

Nebudu tady počítat virtuální vodu. Virtuální voda je veškerá voda spotřrebovaná k výrobě potravin a zboží. Pokud omrknete náš Instagram, najdete tam více informací, ale jen jako příklad, jeden hovězí steak vyžaduje téměř 5000 litrů vody! Pokud třeba chcete zjistit, jaká je vaše celková spotřeba vody, existuje mnoho kalkulaček online, například zde:


http://aquapath-project.eu/calculator/calculator.html

V tomto článku započítáme pouze vodu, kterou lidé přímo používají. Toto číslo se po celém světě hodně liší. Průměrný Američan potřebuje okolo 400 litrů denně, zatímco průměrný Evropan spotřebuje asi 120 litrů a Afričan dokonce jen 50 litrů denně. Tato čísla závisí na dané kultuře a způsobu života. Obecně řečeno, lidé na venkově spotřebovávají méně vody než lidé žijící ve městech. Důvod je poměrně jednoduchý, lidé na venkově často zachytávají dešťovou vodu a používají ji pro různé účely, kde osoba žijící ve městě používá vodu z vodovodu. Velmi důležitým faktorem je také dostupnost vody. V Africe může být voda vzácná a obtížně dosažitelná, což způsobuje, že s ní lidé šetří, co jen to jde.

Níže naleznete graf, který ukazuje, jak lidé v průměru využívají vodu v domácnosti:Stejně je divné, že Američané spotřebují o tolik více vody! Snažil jsem se to prozkoumat hlouběji a z toho, co jsem zjistil, se zdá, že Američané milují koupele ve vaně a hodně dlouhé sprchy. V jedné diskuzi na Redditu lidé také zmiňovali, že Američané se více zajímají o svou hygienu, takže se sprchují i ​​několikrát denně. Sprchování je obecně mnohem lepší než koupání ve vaně, pokud vezmeme potřebné množství vody. Samozřejmě, pokud porovnáme půlhodinovou sprchu s jednou plnou vanou, vana vyhraje. Obecně může vana vyžadovat až 100 litrů vody, zatímco sprcha spotřebuje asi 8 litrů za minutu, což také závisí na typu nainstalované sprchy.


S Míšou se v posledních měsících snažíme posunout náš ekologický životní styl o úroveň výš. Ještě před zavedením dalších opatření jsme měli spotřebu vody v průměru 86 litrů na osobu a den. Toto číslo se blíží průměrnému českému občanovi (90 litrů). Nyní žijeme ve Španělsku, kde je průměrná spotřeba na člověka asi 130 litrů, takže naše číslo vypadá už tak celkem ok, ale nám se ještě podařilo snížit spotřebu vody na 71 litrů.

Vyšší spotřeba vody zde ve Španělsku může souviset i s teplejším podnebím. Existuje obrovské množství faktorů, které tato data ovlivňují a nelze jen tak ukázat prstem a říct, že tenhle stát je špatný, protože jeho občasné spotřebují tolik vody. Nicméně je zase pravdou, že každý může učinit kroky ke snížení své spotřeby vody, pokud jí má tak snadno dostupnou jako my.

Úspora vody znamená také úsporu peněz. Nejedná se sice o nějakou podstatnou částku, ale tyhle peníze prostě nenajdete ležet na ulici, každá koruna se počítá! Navíc to ani nevyžaduje tolik úsilí. Tady rovnou máte několik rychlých tipů:

- Sprcha ušetří více vody než koupel (Jste pár? Pak se sprchujte společně!)

- Mějte moderní toaletu se 2 nastaveními pro splachování, takže nemusíte splachovat po čůrání plnou nádržkou

- Kromě toho se můžete také rozhodnout, že po vyčůrání nebudete splachovat (chápu, že pro některé to může být nechutné, ale tímhle se ušetří hodně vody)

- Při čištění zubů nemějte otevřený kohoutek s vodou (až 12 litrů vody), raději si napusťte kelímek (0,2 litru)

- Mytí nádobí je nejlepší s plně naloženou myčkou nebo v dřezu naplněném vodou spíše než mytí pod tekoucí vodou

- Když vaříte, myjte zeleninu a ovoce také v nějaké misce a ne pod tekoucí vodou

Jedná se celkem o základní základy. Lidé žijící v nejrozvinutějších částech světa jsou trochu rozmazlení. Často si neuvědomujeme, jak moc plýtváme a nejde jen o vodu. Je pohodlnější plýtvat a to je bohužel problém. Šetření vyžaduje úsilí, často sice jen málo, ale přesto nějaké. Navíc je to tak trochu zvyk. Když jsme se rozhodli používat při čištění zubů kelímky s vodou, tak jsme si je sice napustili, ale pak automaticky použili kohoutek. Trvalo nám několik týdnů, než jsme se tohoto zvyku zbavili, ale teď je pro nás přirozené používat kelímky.

Naši celkovou spotřebu vody jsme snížili také změnou způsobu mytí nádobí a to také vyžadovalo nějaký čas. Je sice jednodušší jen otevřít kohoutek a umýt nádobí pod tekoucí vodou, ale zase jsme si po chvíli zvykli na nový proces.

No a abych byl úplně upřímný, většinou nesplachujeme po čůrání. Pokud pravidelně čistíte svůj záchod, nemusíte se bát zápachu. Ani my, ani žádná návštěva si dosud nestěžovala na zápach.

Děkujeme za přečtení až do tohoto bodu! Pokud se více lidí bude řídit těmito tipy, může se ušetřit tolik vody! Společně můžeme učinit změnu krok za krokem. Vyzkoušejte něco nového, zasmějte se sami sobě, až budete selhávat v překonávání svých zvyků a pak dál šiřte tuhle osvětu.

Další téma bude pro náš projekt milníkem. Pracujeme na řešení problému, který nás štve prakticky každý den. Do té doby se mějte co nejlépe!

21 visualizaciones0 comentarios

Entradas Recientes

Ver todo

"Did You Know?" Series

Here are all the interesting facts abput water we posted on Instagram and we don't want them to get lost in our feed.

Comments


EKO Dolan, z.ú.

IČ 19607971

Topolová 1377,

Most, 43401

  • alt.text.label.Instagram
  • Facebook
  • alt.text.label.YouTube
  • TikTok

©2023 EKO Dolan

bottom of page