top of page
Logo EKO Dolan

Průvodce Barcelonou

Žijeme v Barceloně již více než 2 roky, tak nás napadlo, že to je ideální pozice, ze které můžeme napsat průvodce s tipy a radami pro všechny budoucí návštěvníky tohoto zajímavého města!

Výhled na Barcelonu z kopce Montjuic.


Ty 2 roky hodně změnily náš názor na Barcelonu. Když jsme tu byli jen jako turisté, tak se nám Barcelona zdála úžasná. To se těmi 2 roky dost změnilo, ale tento blog je však o pouhé návštěvě Barcelony, takže bude většinou pozitivní!


Začneme tím, kdy je ideální doba pro návštěvu Barcelony? Skoro kdykoliv. Počasí v Barceloně je pěkné v podstatě po celý rok. Léta jsou extrémně horká, protože Barcelona je prostě betonová džungle s málem vegetace. Zimy jsou tu mírné a teplota zřídka klesne pod 10 stupňů Celsia, avšak ne každé ubytování bude mít pořádné vytápění, vždy si to raději zkontrolujte předem. Nejdeštivější měsíce jsou duben a říjen, alespoň podle našich zkušeností. Teplota moře se v dubnu / květnu přehoupne přes 20 stupňů a zůstane tam až do zhruba do konce října.


To nejdůležitější, co potřebujete vědět je, abyste si dávali pozor na své věci. Každý týden tu je nahlášeno přes tisíc kráděží! Ano, opravdu více než tisíc a to jsou jen ty hlášené!


Tady máte nějaké typické způsoby, jak vás mohou okrást:

- Skupina kluků hrajících fotbal vás požádá, abyste se k nim přidali, předvedou vám triky, začnou vás objímat a bum, jste bez telefonu

- Starší dáma vás začne sledovat, zatímco vám pomalu otevírá kabelku nebo tašku a pak ukradne, co najde

- Klasické kapesní krádeže u bran metra nebo když si kupujete lístky a někdo vám chce pomoci, což znamená rozptýlit vás, zatímco vás někdo jiný okrade

- Na pláži si dávejte pozor na pobíhající děti (takhle jsme přišli o batoh)

· Od té doby si vždycky raději vykopeme díru v písku a schováme do ní naše cennosti v nějakém vaku a díru zahrabeme pískem a přikryjeme dekou

· Nebo prostě nenechávejte na dece nic, co by vám potom mohlo chybět

- Stačí se vyskytnout v Raval, zejména v noci, Raval je známý obřím množstvím loupeží a útoků

- Sedíte v parku a nějaký chlap vám přijde prodat pivo (nebo drogy), položí si svoje věci na vaší deku a pokusí se ukrást cokoliv, co na dece máte (i to se nám stalo, ale byli jsme připraveni a toho chlápka zastavili)


Takže jste přistáli v Barceloně a pravděpodobně se chcete dostat z letiště co nejdříve. Máte hned několik způsobů, jak se dostat do centra města. Nejjednodušší a nejdražší je jet taxíkem (30-50 eur v závislosti na tom, kam jedete). Většina lidí však volí Aerobus. Ten jezdí každých 15-30 minut z obou terminálů na Plaza Espanya (stále kus od centra) a Plaza Catalunya (skutečné centrum města). Jednosměrný lístek stojí 5.90 eur, zpáteční lístek stojí 10.20, pokud je zakoupen online, jinak zaplatíte plných 11.80.


Dalšími možnostmi jsou metro nebo vlak, ale obecně bych je nedoporučoval, protože jsou pomalejší a špatně napojené na zbytek veřejné dopravy. Vlak je dobrá volba, pokud máte štěstí na správný čas a má tu výhodu, že můžete použít obyčejný jednosměrný lístek za 2.15 eur. Pokud přijedete v noci, použijte noční autobus N17, který také vyžaduje pouze lístek za 2.15 eur, nebo samozřejmě T-casual popsaný níže.


Pro váš pohyb po městě doporučuji koupit si T-casual lístek za 11 eur (10 jízd, 1 s maximální délkou 1h15m). Ty jsou zcela nové, předchozí T-10 mohlo sdílet více lidí, T-casual je pouze pro 1 osobu. Můžete si také pořídit jízdenky HOLA BARCELONA, ale ty bych volil jen pokud plánujete velmi často používat veřejnou dopravu nebo jste větší skupina. Jinak jsou až zbytečně drahé (až 30 eur).


Gratulujeme, dostali jste se do centra města a víte jak se orientovat v Barceloně, nyní jste tedy připraveni přejít na další krok, ceny. Barcelona je populární turistická destinace, takže je tu docela draho podobně jako v jiných velkých evropských městech, jako je Paříž, Madrid, Řím nebo Londýn. Vždy však můžete najít způsoby, jak ušetřit.


Pokud jde o jídlo, jediné doporučení, které mám je Mercado de La Boqueria, který nabízí širokou škálu jídel nebo nejlevnější možností je využít jeden z mnoha kebabů, pokud jim dáváte přednost. Nemohu doporučit žádné restaurace; my totiž skoro nikdy nechodíme do restaurací. Měli jsme jednu oblíbenou s názvem La Cantina Mexicana, ale tu kvůli Covid-19 úplně zavřeli. Pro co největší ušetření peněz bych doporučoval nákupy v místních supermarketech jako Alcampo, Mercadona nebo Lidl. Obecně pak například nějaká obyč pizza nebo hamburger stojí mezi 10–15 eury, pokud budete mít chuť na mořské plody, zaplatíte asi 15–25 eur. Barcelona ale nabízí obrovskou škálu možností, hledejte skrz Google a budete v pohodě.


Pokud by se vám v Barceloně stýskalo po domově, zajděte do Pivobaru nebo restaurace Balcony, které jsou vlastněné Čechy a nabízí jak české pivo, tak české jídlo. Z našich zkušeností bych doporučil spíš Balcony, vaří tam líp a i majitel nám přijde sympatičtější.


Co se vám hodí vědět je to, že v neděli je mnoho nákupních center a supermarketů zavřených. Můžete se spolehnout pouze na ty v centru města kolem Plaza Catalunya. Další věcí je místní siesta. Mezi 14 / 15h a 19/20h bývá mnoho restaurací, supermarketů a kaváren zavřených. V centru je to samozřejmě trochu jiný příběh, tato místa bývají otevřená, ale mohou mít omezené nabídku, než siesta skončí.


O hotelech v Barceloně toho bohužel moc říct nemůžeme, nikdy jsme se v žádném neubytovali. Dá se s jistotou říct, že tu jsou hotely drahé a proto bych spíš doporučil Airbnb nebo Couchsurfing. S obojím máme pozitivní zkušenost.


Příznivci konopí možná slyšeli, že je konopí v Barceloně do jisté míry legální. Je to celkem pravda, i když nesmíte kouřit na veřejnosti ani mít konopí u sebe. Nicméně tu máte desítky takzvaných společenských klubů (social clubs). Bohužel se do nich jako turista jen tak nedostanete. Obvykle požadují potvrzení, že máte trvalé bydliště v Barceloně a/nebo chtějí vyplnit formulář na svých webových stránkách ještě před samotnou návštěvou. Když se vám poštěstí a do nějakého klubu se dostanete, pořád budete muset zaplatit registrační poplatek ve výši 20 eur. Pokud tedy budete mít zájem o nákup konopí, zkuste kontakovat daný společenský klub skrz sociální sítě a oni už vám poví co a jak. Pak je tu samozřejmě možnost se jednoduše poptat týpečků v centru, poznáte je snadno, ale to už může být o hubu, je to jen na vás.


A teď se konečně dostáváme k tomu nejzajímavějšímu a to místům, která navštívit!


Místa k návštěvě v Barceloně:

- Sagrada Familia: Absolutní nutnost! Ikonická katedrála, která je zvenčí hypnotizující a zevnitř neuvěřitelně nudná (kromě situací, kdy sluneční světlo dopadá na barevná sklíčka v oknech). Uvnitř najdete pěkné muzeum a za nějaké peníze navíc můžete vstoupit i do věží. To si však zkontrolujte před návštěvou, protože se tu pořád staví a věže nejsou přístupné pořád.

- Casa Mila (La Pedrera), Casa Batlló: Nám stačilo je omrknout jen zvenčí, vstup je celkem drahý (16-20 eur) a nenabízí nějaký extra zážitek.

- Parc Güell: Další Gaudího místo. Velký park s pěknou architekturou je volně přístupný, nicméně pro vstup do hlavní části se platí 10 eur.

- Parc de la Ciutadella + Arc de Triumph: Více zeleně v centru nenajdete, příjemné místo k relaxaci.

- Plaza Catalunya + La Rambla: Nejturističtější oblast Barcelony. Slavné náměstí je často místem, kde se Katalánci scházejí na protesty a La Rambla má všechny obchody a restaurace, které si dokážete představit, a také spoustu kapsářů.

- Mercado de La Boqueria: Trh s potravinami a malými restauracemi, který najdete na ulici La Rambla.

- Barcelonská katedrála: Působivá historická budova ze 13. století.

- Barrio Gotico: Stará čtvrť v centru města s úzkými uličkami a zajímavou architekturou.

- Barceloneta (a obecně pláže): Barceloneta je vždy ta nejvíce přeplněná, čím severněji se dostanete, tím jsou pláže o něco prázdnější, promenáda je krásná.

- Plaza Espanya + Font Màgica: Další slavné náměstí se starou býčí arénou přeměněnou na nákupní centrum, Národní muzeum umění a slavná fontána, která v noci mění barvy a hraje hudbu (předem si zkontrolujte časový harmonogram - https://www.barcelona.cat/en/what-to-do-in-bcn/magic-fountain/magic-fountains-show-times)

- Montjuic: Populární kopec, který nabízí pěkné výhledy na město, můžete se na něj dostat buď lanovkou nebo z Plaza Espanya pomocí eskalátorů.

- Camp Nou: Pokud jste fanoušci fotbalu, mohlo by se vám tu líbit. Vstupné je však směšně drahé.

- Tibidabo: Slavný kopec zmíněný v ještě slavnějším televizním seriálu Přátelé. Na kopci se nachází katedrála a zábavní park. Dá se tam vyjet autobusem nebo lanovkou (https://www.tibidabo.cat/en/plan-your-visit/how-to-get-here/public-transport)

- Columbus Monument: Socha Kryštofa Kolumba na konci La Rambla poblíž přístavu

- Mirador de les bateries: Také se mu říká Bunkers de Carmel, nabízí pěkné výhledy, ale vyjít ten krpál k bunkrům není snadné, hlavně ve vedru

- Gloriés: Moderní část Barcelony s „vajíčkovou“ budovou, která v noci nabízí pěknou barevnou show. Máte tu také obrovské nákupní centrum a docela cool bleší trh

Místa k návštěvě, která jsou poblíž Barcelony:

- Sitges: Hlavní město gayů v Evropě, pěkné město s hezčími plážemi, než těmi které najdete v Barceloně. Pouhých 40 minut jízdy vlakem se zpáteční cenou 9 eur.

- Montserrat: Oblíbené turistické místo s klášterem a nádhernými výhledy. Jízdenky a vstupné vyjde trochu dráž (30 eur), ale celá oblast vypadá, jak z jiného světa oproti okolnímu terénu.

- Cascada San Joan de Samora: Malinkatý vodopád, kde se můžete vykoupat v soukromí, ale budete se tam muset dostat autem

- Cascada de la Mola: Série malých vodopádů, která je oblíbená mezi místními

- Tarragona: Město se spoustou římské architektury

A je to, víc už o Barceloně asi nevíme. Snad vám tenhle článek alespoň trochu usnadní plánování své dovolené a pokud je něco, na co jsme zapomněli nebo se prostě chcete na něco zeptat, stačí nám napsat. Můžete využít formuláře tady na webu nebo nám napiště skrz Instagram nebo Facebook.


Užijte si Barcelonu!

27 visualizaciones0 comentarios

Entradas Recientes

Ver todo

Comments


EKO Dolan, z.ú.

IČ 19607971

Topolová 1377,

Most, 43401

  • alt.text.label.Instagram
  • Facebook
  • alt.text.label.YouTube
  • TikTok

©2023 EKO Dolan

bottom of page