top of page
Logo EKO Dolan

PFOA: Kontaminace světa společností DuPont

Vítejte zpět na MJ Aquablogu! V předchozích článcích jsem vás seznámil s tím, co dělá vodu (jako molekulu) jedinečnou a jak je tato jedinečnost klíčem k životu, jak ho známe. Tento blog zamíří trochu jiným směrem.

Na světě existuje mnoho chemických společností, které jej znečišťují. Existuje také mnoho společností, které se snaží udělat maximum pro snížení znečištění. Tento blog stručně popisuje incident, který se stal společnosti, která rozhodně patří do první skupiny - DuPont. DuPont byl jedním z průkopníků v oblasti perfluorovaných uhlovodíků.

Kyselina perfluorooktanová (PFOA) je perfluorovaná molekula používaná jako povrchově aktivní látka v různých chemických průmyslových procesech. Byla vyvinuta společností 3M v roce 1947 a poté prodána do celého světa. Od roku 1951 ji společnost DuPont začala používat k výrobě teflonu. Hlavním rysem teflonu je, že se na něj nic nelepí. Můžeme na něm smažit nebo péct a nic se nepřichytí. Materiály s teflonovým povrchem je také velmi snadné mýt. Teflon změnil naše životy, ale bohužel negativněji, než bychom si mohli myslet.

Společnost 3M ji vytvořila a začala ji používat a prodávat bez řádného testování jejích účinků na živé organismy. Už to je dost zarážející samo o sobě. Vytvořili zcela novou chemickou látku a bez testování vlivu na živé organismy a životní prostředí ji vypustili do světa. Jak 3M, tak DuPont provedli v následujících desetiletích mnoho výzkumných projektů a výsledky byly upřímně docela děsivé – PFOA zabíjelo zvířata, způsobovalo růst nádorů, mláďata se rodila s tělesnými deformacemi nebo slepá, ale oni o tom nikomu nic neřekli. Své vlastní pracovníky použili jako laboratorní krysy, aniž by jim o tom dali vědět. Několik dělníků dostalo speciální cigarety s teflonem uvnitř, všichni samozřejmě onemocněli a museli být hospitalizováni, ale DuPont stále nic neřekl ani nevysvětlil.

Pravda začala vycházet na povrch ke konci 90. let, téměř 50 let od začátku výroby PFOA!

DuPont koupil pozemek poblíž své továrny v Parkersburgu v Západní Virginii (USA) za účelem ukládání „bezpečného odpadu“, alespoň to tvrdili. Samozřejmě, že lhali. DuPont použil tento pozemek k ukládání odpadních materiálů z výroby teflonu. Brzy si místní farmář Wilbur Tennant všiml, že jeho krávy umírají. Krávy měly nádory, zčernalé zuby a zakalené oči. Také si všiml, že voda v místní řece má na povrchu podivnou bílou pěnu. Pokusil se upozornit úřady, ale nikdo ho neposlouchal nebo spíš nechtěl poslouchat. Naštěstí, právník Rob Bilott měl v této oblasti babičku a Tennant s tak k němu mohl dostat a poskytnout mu všechny důkazy, které dosud shromáždil.

Trvalo to mnoho let, ale společně dokázali, že DuPont vědomě způsobil celosvětovou kontaminaci v důsledku vypouštění nebezpečného odpadu do ovzduší, vody a půdy. Nezávislý vědecký panel studoval téměř 70 000 vzorků krve od lidí žijících kolem továrny DuPont a jasně spojil kontaminaci PFOA s rakovinou ledvin a varlat, vrozenými tělesnými vadami, poškozením imunitního systému, onemocněními srdce a štítné žlázy, komplikacemi během těhotenství a dalšími závažnými nemocemi.

Určitě se chcete zeptat, byl DuPont potrestán? Ano i ne. Museli sice zaplatit přes 600 milionů dolarů (asi 14 miliard korun) za urovnání ve více než 3000 soudních sporech, ale to je jen kapka v moři vzhledem k faktu že jejich roční zisk pouze z produkce teflonu činil v té době okolo 24 miliard dolarů (asi 550 miliard korun). DuPont nikdy nepřiznal, že by dělali něco špatného a co je nejhorší, stále existují. Ačkoli teď se jmenují Chemours. Jednoduše se přejmenovali, ale je to stále stejná společnost vyrábějící stejné věci.

Naštěstí si vlády a chemické společnosti na celém světě uvědomují tento problém a mnoho z nich podniká kroky, aby co nejvíce snížilo používání PFOA. Vyvíjí méně škodlivé sloučeniny, ale to je vždy zoufale pomalý proces.

Tento druh ignorantství je to, co mě štve na dnešním světě. Příklad DuPontu ukazuje pouze to, jak lidé mají tendenci starat se více o zisky než o ostatní lidi nebo nedej bože životní prostředí. Tohle je také jedním z důvodů, proč jsme začali s MJ Aquaholics. Uvidíme, jakým směrem se náš projekt přesně ubere, ale záleží nám na kvalitě pitné vody a po celém světe je mnoho malých a velkých společností, které dělají totéž co DuPont. Och, jak by bylo uspokojující odhalit nějakou takovou společnost v budoucnu. Problémem zůstává, že to je boj Davida proti Goliášovi. Zdá se v podstatě nemožné porazit tyto společnosti, ani nemluvím o jejich potrestání nebo zrušení. To však neznamená, že bychom se neměli snažit. Společně toho lze dokázat hodně.

Chcete-li se dozvědět více o situaci kolem společnostri DuPont, můžete se podívat na dokumentární film The Devil We Know na Netflixu nebo alespoň na film Dark Waters. Nebo jednoduše vygooglete „PFOA“, najdete spoustu informací.

Zde je namátkově několik odkazů:

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/teflon-and-perfluorooctanoic-acid-pfoa.html

https://www.greenfacts.org/en/pfoa-cookware-waterproofing/l-2/index.htm

https://www.ehn.org/DuPont-c8-parkersburg-2644262065.html

https://www.nytimes.com/2016/01/10/magazine/the-lawyer-who-became-DuPonts-worst-nightmare.html

22 visualizaciones0 comentarios

Entradas Recientes

Ver todo

Comments


EKO Dolan, z.ú.

IČ 19607971

Topolová 1377,

Most, 43401

  • alt.text.label.Instagram
  • Facebook
  • alt.text.label.YouTube
  • TikTok

©2023 EKO Dolan

bottom of page