top of page
Logo EKO Dolan

Úklid: Vápenka Lahošť

Už dlouho jsme hledali nějaké místo vhodné pro skupinový úklid a k vápence Lahošť nás dovedlo několik náhodných setkání a svědectví o množství odpadků v jejím okolí. Proto jsme se rozhodli jednat a šlo to celkem hopem.

Pohled na vápenku Lahošť
Vápenka Lahošť

Napsali jsme paní starostce a musíme ocenit její skvělý přístup. Pozemek vápenky je totiž v soukromém vlastnictví, ale majitel nebyl ochotný jakkoli s úklidem pomoct. Alespoň tedy nekladl žádný odpor. Namísto toho se paní starostka zavázala pokrýt náklady na odvoz a skládkování posbíraného odpadu a přistavení kontejneru.


Pro nábor dobrovolníků jsme využili všech možných nám dostupných prostředků - burcovali jsme naše kamarády, rodiny, napsali jsme příspěvky na zdi Facebookových skupin Mostu, Teplic, Litvínova, Duchcova a Bíliny. Paní starostka nechala vyhlásit úklid v místním rozhlase, vyvěsila letáček na úřední desku, i webové stránky.


Nakonec se z okolí sjelo 18 dobrovolníků - pár přímo z Lahošti, další z Duchcova, Teplic a Mostu.


Celkově jsme nasbírali: 433.9 kg odpadků.


Společné foto dobrovolníků v úklidu okolo vápenky Lahošť
Společné foto dobrovolníků v úklidu

Aktualizace z 16.9.2023: Vrátili jsme se na místo, abychom ověřili situaci a našli nové hromádky odpadků - celkem to vyšlo na 4 velké pytle o váze 23.1 kg.


Průběh akce


První dobrovolníci se začali scházet ještě před oficiálním začátkem úklidu, což je oproti pořádání úklidů v Latinské Americe dost zásadní rozdíl. Tam jsme mohli nastavit začátek na 9:30 a první lidé přicházeli až okolo 10:00. Ale zpátky k tomuhle úklidu.


Díky brzkému příchodu jsme se společně vrhli na úklid u silnice, kde parkují návštěvníci vápenky. Postupně jsme postupovali cestou, kde se hodilo, že přišlo i 5 dětí, které se snáze klestily křovím pro pohozené odpadky. Díky za jejich entusiasmus a energii!


Okolo vápenky jsme objevili čtyři body, které by se dali považovat rovnou za černou skládku vzhledem k množství nahromaděného pohozeného odpadu. Na jednom místě se nějaký génius pokusil odpadky spálit a jasně, že neúspěšně, protože sklo a plechovky fakt v obyčejném ohni neshoří, což jen svědčí o úrovní vzdělání daného individua.


Odpadky nahromaděné u vápenky
Odpadky nahromaděné u vápenky

Většina pohozených odpadků byly klasické PETky, plechovky, lahve od alkoholu, obaly od brambůrků a dalšího jídla. Dále jsme našli spoustu dětských plínek, vložek, tamponů a kondomů, nemluvě o množství vlhčených ubrousků aneb lidi dokáží být fakt neskutečná prasata a to jsem pravděpodobně dost urazil prasata. K tomu se našim dobrovolníkům podařilo vylovit z vápenky 4 pneumatiky, ale pořád jich tam dost zbylo, ale na to ruce dobrovolníků už nestačily. Děti se věnovaly i sběru cigaretových nedopalků, kterých bylo na kempovacích plážích také spousta.

Kontejner plný nasbíraného odpadu.
Kontejner plný nasbíraného odpadu.

Po úklidu jsme si užili svlažení ve vodě, ale říkali jsme si, jak znečištěná tu musí být voda ve vápence vzhledem k všem těm odpadkům v bezprostředním okolí. Třeba jen jeden obyčejný vajgl dokáže kontaminovat až 50 litrů vody, protože to je v podstatě plast nacucaný chemikáliemi a my těch vajglů našli stovky, plus ty stovky kil dalšího odpadu.


Nicméně děkujeme všem úžasným dobrovolníkům, kteří se přidali k této aktivitě. Dále děkujeme paní starostce, Radce Markové, za zajištění kontejneru a veškerou pomoc s organizací! A prosíme každého, aby nikdy nerozhazoval odpadky, kde se mu zachce. Přece, když to dokážete přinést, tak to dokážete i odnést, ne?

Více si lze přečíst ještě na stránkách Českého Rozhlasu Sever:


116 visualizaciones0 comentarios

Comments


EKO Dolan, z.ú.

IČ 19607971

Topolová 1377,

Most, 43401

  • alt.text.label.Instagram
  • Facebook
  • alt.text.label.YouTube
  • TikTok

©2023 EKO Dolan

bottom of page