top of page
Logo EKO Dolan

O nás

Jsme Míša s Jirkou, toulavé duše z Mostu, které mají za cíl cestovat a uklízet svět!

   Ačkoliv jsme oba absolvovali vysokoškolské studium ani jeden z nás nikdy nestudoval problematiku životního prostředí. K tomu nás přitáhl sled mnoha okolností, což nás proměnilo v zapálené a neustále se vzdělávající nadšence. I přes to, že může být sběr odpadků celkem frustrující činnost, protože žádné místo nevydrží čisté napořád, některé vydrží čisté sotva pár minut, tak se snažíme vždy zachovat pozitivního ducha. Pozitivitu se snažíme promítat i do skupinových úklidů, přednášek a další osvětových akcí, které pořádáme.

  Od června 2020, kdy jsme po uvolnění lockdownu poprvé vyrazili uklízet na pláž jen s jednorázovými rukavicemi a plastovým pytlíkem uplynula už spousta času a našima rukama prošli desetitisíce kusů odpadků od těch klasických jakými jsou třeba cigaretové nedopalky nebo plastové lahve až po opravdu zvláštní úlovky včetně zubních náhrad nebo dokonce urny s popelem. Vždy se snažíme zanechávat pozitivní stopu, kamkoliv zavítáme a v podstatě nikam nevyrážíme bez rukavic, tašek a váhy.

   Během žití v Barceloně jsme se zamilovali do španělštiny, což nás poté přivedlo do Latinské Ameriky a tam se naše láska jen prohloubila. Zamilovali jsme se do štědrosti místních, jejich energické kultury a krásné přírody.

Naším cílem je probudit v lidech určitou sounáležitost. Ať chceme nebo ne, jsme všichni zkrátka na jedné lodi. Je jedno jestli jsme z Česka, Ugandy, Indie či Argentiny, kontaminace nerespektuje státní hranice a je na každém z nás, aby hrál aktivní roli v ochraně naší domoviny, planety Země. Jinou planetu prostě nemáme.

První projekt

Vše začalo v Barceloně na našem oblíbeném místečku - vlnolamu na pláži Nova Mar Bella. Zabralo to 8 úklidů a posbírali jsme 176 kg odpadků!

První skupinový úklid

Když jsme na Vánoce 2020 navštívili Česko, rozhodli jsme se uspořádat náš první skupinový úklid s přáteli a rodinou. Společně jsme poklidili v parku Ressl v Mostě.

Úklidy v Barceloně

Poté jsme pokračovali skupinovým úklidem v Barceloně. Kameny na vlnolamu skrývají spoustu odpadků!

Úklid, který nám změnil život

Tento úklid na ostrově Flores v Guatemale je velmi důležitým bodem našeho projektu. Video z něj se stalo virálním na Tiktoku, a tak se nám otevřely dveře k mnoha zajímavým věcem.

Největší úklid v Salvadorfu

Během této cesty po Střední Americe jsme tak mohli zorganizovat mnoho úklidů a podařilo se nám motivovat stovky dobrovolníků! Tady je náš doposud největší úklid v přírodním koupališti Sapoapa v Santa Aně v Salvadoru. Během jedné hodiny jsme nasbírali 554 kg odpadků!

Přednášky na školách

Úklidy nám otevřely dveře k naplnění našeho snu o vzdělávacích přednáškách ve školách. Všechny přednášky, které jsme absolvovali, nám ukázaly, že mladí lidé jsou nadšení pro ochranu životního prostředí.

Návštěvy v recyklačních centrech

Jsme v kontaktu s mnoha organizacemi a společnostmi, jako je Reciclaje Diamante v Tegucigalpě. Vytvořili jsme si síť kontaktů pro zlepšení situace na naší planetě.

Každý odpadek se počítá!

Po 3 letech jsme konečně došli do bodu, kdy jsme náš projekt zoficiálněli založením neziskové organizace EKO Dolan, z.ú. a doufáme, že se nám povede nadále zvyšovat pozitivní dopad našich aktivit.

Jeden z mnoha TV rozhovorů

Úspěchy na Tiktoku přitáhly velkou pozornost novin, rozhlasu a televize. Je úžasné, že jsme dostali možnost zvyšovat povědomí i prostřednictvím těchto médií.

Jak to děláme?

  Naše fungování je založené na budování sítě kontaktů. To se nám osvědčilo už ve střední Americe. Mluvíme plynně španělsky, čehož využíváme i v publikacích na sociálních sítích a tím jsme blíž místním lidem. 

  V podstatě to funguje tak, že před příjezdem do nějaké oblasti uděláme průzkum na internetu o existenci nějakých ekologicky zaměřených organizací. Dále se různě poptáváme, třeba na našem ubytování. Většinou se vyhýbáme hotelům a hostelům a spíš hledáme ubytování u místních. Nicméně se pak s místními hotely, restauracemi či turistickými agenturami snažíme navázat kontakt pro naši osvětovou činnost. Pořád říkáme, že jsme v tomto boji všichni společně. Často zajdeme přímo na radnici poptat se na fungování sběru odpadu. To vše proto, abychom nebyli jen ti "bílí zachránci", co přijdou a začnou něco měnit. Snažíme se vždy maximálně zapojit místní obyvatele a probudit v nich sounáležitost.

   S našimi dobrovolníky jsme v kontaktu také přes sociální sítě skrze naše pravidelné publikace, pozvánky na úklidy apod.

  Dost pomáhá, že jsme cizinci. Většina reakcí se dá rozdělit do dvou kategorií. Lidé nám doslova žehnají, přece jen je Latinská Amerika velmi nábožensky založená nebo cítí stud a i ten je dobrým motivátorem.

  Zkrátka děláme vše pro dosažení pozitivní změny a to etickým způsobem. K našim akcí se připojují lidé všeho věku i všech sociálních vrstev od rodičů se svými dětmi po politiky, což opět slouží k demonstraci toho, že opravdu každý může a měl by přispět k péči o naší krásnou planetu.

  A ano, symbolicky jsme uklízeli i s hosty na naší svatbě.

Úklid při naší svatbě v Osvračíně.
Úklid pláže v městečku El Tunco (Surf City) v Salvadoru.

EKO Dolan, z.ú.

IČ 19607971

Topolová 1377,

Most, 43401

  • alt.text.label.Instagram
  • Facebook
  • alt.text.label.YouTube
  • TikTok

©2023 EKO Dolan

bottom of page